Finnjolle DM – Medaljerne er kommet

Klubbens forberedelser til Finn DM 12-14. august er godt i gang og det er imponerende, at over 20 medlemmer af Nk-S har meldt sig som frivillige til landarrangementet og til sejladsafviklingen.  

Der er lige nu tilmeldt 32 Finnjoller, så det samlede antal deltagende både kommer nok op omkring 35.

Og nu har vi modtaget medaljerne fra Sejlunionen, så vi også har noget at hænge om halsen på vinderne 🙂

Hans har været flittig med at skaffe ekstrapræmier og rabat hos sponsorerne. Tempo Bådudstyr har doneret gavekort, Palby har doneret forskelligt bådudstyr og Brugsen giver os rabat på vores indkøb. Odsherred Marine i Højby har også doneret gavekort og har derudover lovet at komme med kort varsel og hjælpe, såfremt vi får motorproblemer med hjælpebådene 🙂

Alle klubbens medlemmer er selvfølgelig velkomne til at komme ned på havnen og nyde stemningen. Om morgenen og midt på eftermiddagen er der specielt meget liv, når bådene skal frem og tilbage til kapsejladsbanen.